Ogrzewanie postojowe to bardzo komfortowe rozwiązanie w czasie zimowych wycieczek oraz ogólnej jazdy samochodem. Mimo tego wciąż nie jest podstawowym wyposażeniem pojazdów, które są nowo produkowane. Ogrzewanie postojowe pojawiło się raptem u kilku producentów, którzy wypuszczają na rynek nowsze modele swoich samochodów. Warto podkreślić, że u większości pojawia się to tylko jako dodatkowa opcja w wyposażeniu samochodów.
Do czego służy ogrzewanie postojowe?
Ogrzewanie postojowe montowane jest w celu jak najszybszego nagrzania wnętrza samochodu oraz silnika do właściwej temperatury. Powinno się wtedy spalać pobrane paliwo ze zbiornika, a uzyskane ciepło przekazywane jest do płynu chłodniczego pojazdu, a kolejno rozprowadzane jest po silniku, a także wnętrzu pojazdu poprzez fabryczną nagrzewnicę auta. Taki system nazywany jest przeważnie systemem ogrzewania postojowego. Warto podkreślić, że takie rozwiązanie zapewnia wyjątkowy komfort w użytkowaniu samochodu. Dzięki nim kierowcy oraz pasażerowie nie muszą dalej martwić się zimnymi rękami czy parowaniem szyby. Ponadto taka opcja ułatwi rozruch silnika podczas wsiadania zimą do samochodu. Trzeba wspomnieć o tym, że nie każde auto wyposażone jest fabrycznie w takie rozwiązanie, ale nie jest to wielkim problemem, ponieważ ogrzewanie postojowe możemy zainstalować w aucie samodzielnie.
Sprawdź też, czym i jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej
Na czym polega zamontowanie ogrzewania postojowego?
Niezależnie od tego, czy poruszamy się używanym, czy nowym samochodem, rodzinnym SUV-em, czy może miejskim pojazdem – montaż ogrzewania postojowego jako dodatkowego ogrzewania będzie możliwy i powinien znacznie poprawić komfort w czasie użytkowania auta. W obecnych czasach na rynku dostępne są zestawy montażowe, które możemy zamontować w kilku miejscach w samochodzie. Wiele systemów możemy zainstalować nawet w nadkolu. Warto podkreślić, że zamontowanie takiej opcji w używanym samochodzie, będzie kosztować 4.5 do 9 tysięcy złotych, lecz ostateczny koszt będzie zależał od tego, jak zaawansowane ogrzewanie kupimy. Dodatkowo cena będzie zależna od wielkości danego samochodu.
Montaż ogrzewania postojowego może być trochę skomplikowany, ponieważ spora ilość elementów składowych tego typu zestawu może być trochę problematyczna. Dlatego najlepszą opcją będzie wybranie się do dobrego, sprawdzonego mechanika, który we właściwy sposób zaplanuje odpowiedni montaż tej funkcji. Fachowiec rozmieści urządzenia oraz stosownie dopasuje wszelkie podłączenia. Agregat, który stanowi centralny punkt ogrzewania postojowego spalinowego, wmontowany będzie w przewody z płynem chłodzącym. Dodatkowo podłączony jest do zbiornika z paliwem. Następnym etapem montażu będzie połączenie sterownika z obwodem, który reguluje pracę nawiewu. Trzeba także pamiętać o ewentualnym podpięciu systemu doładowującego akumulator. Podłączenie trzeba także stosownie zabezpieczyć, bowiem są to przewody elektryczne. W przypadku takich urządzeń koszt będzie niższy, ponieważ dogrzewany będzie taki sam silnik, a cena urządzenia razem z montażem nie powinna wynieść więcej niż 400-550 zł. Rozwiązanie elektryczne będzie oznaczać dość małą awaryjność. Ponadto będzie gwarantować możliwość rozbudowy o kolejne funkcje, a dla mechanika będzie oznaczać o wiele prostszy montaż.
Ogrzewanie postojowe – czy warto?
Ogrzewanie postojowe jest bardzo przydatną funkcją i coraz więcej Polaków decyduje się na taką opcję. To rozwiązanie jest bardzo popularne w krajach zachodnich i w końcu ten trend przywędrował także do naszego kraju. Warto pamiętać, żeby instalację ogrzewania postojowego przeprowadzać najlepiej pod okiem fachowca.
Dowiedz się, jakie okulary do jazdy samochodem wybrać