Wózek paletowy ręczny: 4 najczęstsze problemy

Wózki paletowe są wykorzystywane do transportowania bardzo ciężkich ładunków. Ich zasada działania opiera się na dość prostym mechanizmie, jednak nie oznacza to, że są one bezawaryjne. Wśród najczęstszych usterek wymienia się m.in. problemy z podnoszeniem i opuszczaniem wideł, trudności w prowadzeniu, jak i nieszczelności układów. Poznaj 4 najczęstsze awarie paleciaków ręcznych.

1. Wózek nie unosi wideł

Wózki paletowe wykorzystują siłownik hydrauliczny. Podnoszą ładunek z paletami dzięki zastosowaniu ciśnienia oleju hydraulicznego wytwarzanego podczas wykonywania dźwignią ruchów pompujących. Zbyt mała ilość oleju lub jego zanieczyszczenie mogą powodować problemy z unoszeniem towaru na widłach. To samo wydarzy się w razie awarii samej pompy, która podobnie jak każdy inny mechanizm ulega czasem uszkodzeniom. Niekiedy trudności z wprawieniem w ruch obciążonych wideł wynikają ze zbyt dużej masy ładunku.

2. Wózek nie opuszcza wideł

Wózek paletowy ręczny może działać nieprawidłowo również w zakresie opuszczania wideł. Wówczas przyczyna usterek leży zwykle w zbyt niskim poziomie lub nieprawidłowej gęstości oleju. Najczęściej wystarczy uzupełnić płyn i usunąć ewentualne wycieki, aby zażegnać problem. Niekiedy usterki pojawiają się w obrębie samego mechanizmu opuszczania. Wtedy często konieczne staje się serwisowanie i wymiana zepsutych części na nowe.

3. Wózek nie skręca i nie jedzie płynnie

Wózek paletowy ręczny służy do rozwożenia towaru wszędzie tam, gdzie nie wjedzie duży pojazd transportu bliskiego. Musi więc być zwrotny, aby jego operator mógł swobodnie manewrować nim w ciasnych alejkach sklepu czy magazynu. Problem pojawia się, gdy paleciak przestaje „współpracować” z jego użytkownikiem i nie chce skręcać. Istnieje kilka potencjalnych przyczyn takiego stanu. Możliwe, że któryś z elementów układu jezdnego, np. kółka lub łożyska, uległ zużyciu i wymaga renowacji bądź wymiany. Jeśli taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy, u źródła trudności ze sterowaniem może leżeć też zbyt duże obciążenie wózka. Wówczas zwykle wystarczy nieco zmniejszyć masę ładunku, aby przywrócić prawidłową sterowność.

4. Z wózka wycieka olej

Wycieki oleju są efektem nieszczelności układu hydraulicznego w obrębie siłownika i często prowadzą do całkowitego unieruchomienia wózka. Mogą objawiać się np. mimowolnym opuszczaniem ładunku. Dlatego gdy pod urządzeniem pojawi się tłusta plama, warto możliwie jak najszybciej przeprowadzić jego serwisowanie i skontrolować poziom oleju. Pozwoli to uniknąć pogorszenia usterki. Często wystarczy ponownie uszczelnić podzespoły układu bądź wymienić lub wyregulować zawór.

Najlepszym sposobem na uniknięcie awarii wózka paletowego ręcznego jest jego regularne serwisowanie. Taką usługę oferuje np. firma Toyota Forklifts, która z użyciem oryginalnych części zamiennych przeprowadza bieżące naprawy i dba o dobry stan urządzenia.

Artykuł sponsorowany

Redakcja