Ubezpieczenie OC, a przerejestrowanie auta – czy polisa pozostaje ważna?

Pełne ubezpieczenie samochodu to Pakiet OC i AC. Jedno wybierane obowiązkowo, drugie dobrowolnie. Co w przypadku kiedy następuje przerejestrowanie auta? Czy pakiet OC pozostaje ważny?

Ubezpieczenie OC samochodu 

Ubezpieczenie OC pojazdu jest bezpośrednio związane z samochodem, a nie właścicielem auta. W przypadku gdy samochód otrzymaliśmy w darowiźnie, posiada on ważny pakiet OC, nie musimy kupować kolejnej polisy. Stąd przerejestrowanie samochodu a OC – http://ubezpieczenie-samochodu.net.pl/ to jedna z ważniejszych kwestii. Niemniej jednak wielu nowych właścicieli po dokonanym zakupie, chce go ubezpieczyć we własnym i sprawdzonym już towarzystwie ubezpieczeń. Kiedy pojazd nie jest nowy, powinniśmy zapytać sprzedającego o wykupioną polisę. 

Właściciel pojazdu, który nie ma ważnego ubezpieczenia OC zapłaci za to karę finansową. Zwykle umowę ubezpieczenia OC zawiera się na 12 miesięcy. Wyjątkiem jest krótkoterminowe, przysługiwać ono będzie przykładowo pojazdom historycznym, do jazd testowych, czy zarejestrowanych czasowo. Więcej na temat ubezpieczeń można znaleźć na stronie ubezpieczenie-samochodu.net.pl.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, a przerejestrowanie samochodu

W zależności od firmy ubezpieczeniowej, w której wykupione zostaje przez nas OC mamy możliwość otrzymania pakietów dodatkowych w cenie ubezpieczenia. Może to być Zielona Karta, inne ubezpieczenia komunikacyjne, czy dodatkowe zniżki na przykład na AC, albo opłata za wyrządzone szkody kiedy jesteś sprawcą wypadku. Kiedy kupujemy samochód, zostaje on przerejestrowany. Mimo to nie musimy składać wypowiedzenia firmie ubezpieczeniowej i zawierać kolejnej umowy. Jednak powinniśmy mieć na uwadze, że to towarzystwo ubezpieczeniowe może przeprowadzić rekalkulację składki. Otrzymując informację o nowym właścicielu składka może ulec zmianie i będzie dla nas niekorzystna. Stąd warto przemyśleć wypowiedzenie umowy i zawarcie jej na korzystnych dla nas warunkach w innej firmie. 

W ciągu 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży jak i również darowizny, sprzedający musi poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o przeniesieniu praw własności pojazdu na inną osobę. Jeśli sprzedający nie ma ważnego ubezpieczenia OC, zostanie nałożona na niego kara. Warto wziąć pod uwagę również i ten aspekt w czasie kiedy zamierzamy dokonać zakupu pojazdu z drugiej ręki. 

Zmiana w przypadku opłat za polisę OC może nastąpić również kiedy dodany zostanie współwłaściciel pojazdu. Może to być osoba młoda, z niewielkim stażem, bez doświadczenia na drodze. A to jest już sygnał dla firmy ubezpieczeniowej, że wzrasta ryzyko kolizji, a co za tym idzie wzrośnie również i wysokość opłat za polisę. 

Ubezpieczenia OC

Obecnie umowę ubezpieczenia OC można zawierać na kilka sposobów. Jednej z nich to internetowy kalkulator OC. Warto wykorzystać kalkulator ubezpieczeń OC, który jest zaawansowanym narzędziem prezentującym oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki ubezpieczeniu OC online kierowcy mają możliwość porównywania cen różnych towarzystw ubezpieczeniowych, a to daje duże oszczędności. Firmy ubezpieczeniowe pytają nas o wiele wbrew pozorom istotnych aspektów, z którymi wiąże się dany pojazd. Zakup ubezpieczenia wiąże się z podawaniem informacji między innymi takich jak stan cywilni, ilość i wiek posiadanych dzieci, wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, dane pojazdu, nasz wiek, czy mamy zniżkę za bezszkodową jazdę. Weryfikowane są również dane o historii ubezpieczenia. Wszystko to zostanie zawarte w obliczeniach nim podana zostanie nam cena ubezpieczenia. 

Pamiętaj jednak, że samo ubezpieczenie OC nie zapewnia odszkodowania w razie uszkodzenia ciała, czy pojazdu w wypadku drogowym. Oferty i takiego ubezpieczenia otrzymać możesz w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Redakcja