Prawo jazdy na motor – jak je zrobić?

Jeśli zamierza się pozyskać motocykl oraz chce się nim legalnie poruszać niezbędne jest zrobienie prawa jazdy na jednoślady. Jednocześnie poszczególne kategorii prawa jazdy na jednoślady zależą od pojemności skokowej pojazdu, który ma być użytkowany.

Co warto wiedzieć o prawie jazdy dla motocyklistów?

Gdy chce się wyrobić prawo jazdy pozwalające poruszać się konkretnym jednośladem warto zapoznać się różnymi kategoriami prawa jazdy na jednoślady. Wyróżnić tu można takie kategorie jak:
– AM,
– A1,
– A2,
– A.
Mając czternaście lat można uzyskać kategorię AM, która pozwala na kierowanie motorowerami oraz lekkimi quadami. Egzamin zdawany jest w ośrodku szkolenia kierowców. Natomiast szkolenie składa się z dziesięciu godzin teorii oraz dziesięciu godzin praktyki.

Kategoria A1 pozwala zdobyć uprawnienia do poruszania się pojazdami o pojemność silnika, która nie przekracza sto dwudziestu pięciu centymetrów sześciennych. Jednocześnie moc takiego jednośladu nie może przekraczać 15KM oraz stosunku mocy do masy własnej 0,1 kW/kg. Kurs może być zrealizowany już przez osoby, które mają szesnaście lat. Jednocześnie kurs może być rozpoczęty już na trzy miesiące przez uzyskaniem wymaganego wieku. Szkolenia składają się z zajęć teoretycznych oraz dwudziestu godzin zajęć praktycznych.
Uzyskanie kategorii A2 pozwala poruszać się motocyklami o mocy silnia, która nie przekracza około 47KM oraz stosunku mocy do masy własnej motocykla, która nie przekracza 0,2 kW/kg. Do egzaminu na prawo jazdy A2 mogą podchodzić osoby, które mają ukończone osiemnaście lat. Szkolenia składa się z trzydziestu godzin teorii oraz dwudziestu godzin jazdy na motocyklu.
Kategoria A pozwala na poruszanie się wszystkimi motocyklami. Podchodzić do egzaminu na prawo jazdy na motor mogą osoby, które ukończyły dwudziesty czwarty rok życia. Wyjątkiem są osoby, które posiadają od dwóch lat kategorią A2 na poruszanie się jednośladami. Wówczas do egzaminu na kategorię A można podchodzić mając już dwadzieścia lat. Szkolenie składa się z trzydziestu godzin zajęć teoretycznych, co obejmuje również pierwszą pomoc oraz dwudziestu godzin zajęć praktycznych. Egzamin zdawany jest na motocyklach o masie minimum dwustu kilogramów oraz mocy minimum 54 KM.

Jakie trzeba posiadać dokumenty?

Jeśli chce się rozpocząć kurs na prawo jazdy na jednoślad niezbędne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Po pierwsze trzeba złożyć wniosek, który pozwala na przystąpienie zarówno do kursu, a następnie egzaminu. Taki wniosek można znaleźć między innymi na stronach internetowych szkół jazdy czy PKK. Wniosek można wydrukować, a następnie wypełnić. Do wniosku konieczne będzie dołączenie również zdjęć, które muszą być identycznie wykonane jak te do paszportu. Niezbędne jest posiadanie również potwierdzenia przejścia badań lekarskich. W ramach badań lekarskich sprawdzany jest wzrok oraz słuch. Lekarz pyta również o zdrowie i ewentualne choroby. Na tej podstawie może wydać orzeczenie, które upoważnia do przystąpienia do kursu na prawo jazdy na motocykle. Z wnioskiem PKK trzeba udać się do wydziału komunikacji właściwego dla miejsca zamieszkania. Warto jest zdecydować się na rezerwację wizyty za pośrednictwem strony internetowej urzędu. Wówczas straci się zdecydowanie mniej czasu.
Jeśli chce się podjeść do kursu na jednoślady, w tym wszystkie motocykle, niezbędne jest znalezienie odpowiedniej szkoły nauki jazdy. W poszczególnych szkołach nauki jazdy można spotkać się z odmiennymi warunkami cenowymi. Natomiast nie warto się przy ich wybieraniu kierować jedynie cenami. Opinie kursantów mają duże znaczenie, gdyż pozwalają ocenić choćby jakość obsługi klienta czy atmosferę podczas kursu. Odpowiednia jakość szkolenia ma również znaczenie, gdyż jest w stanie wpływać na szanse na zdanie kursu. Jeśli nie dysponuje się odpowiednią kwotę na zapłacenie jednorazowo kursu można zdecydować się na takie szkoły, które pozwalają zapłacić w ratach. W większości szkół nauki jazdy można ustalić indywidualnie godziny praktycznej jazdy, co ma znaczenie choćby dla osób, które uczą się czy pracują.

Redakcja