Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Poczuj radość z jazdy motocyklem i bądź bezpieczny! Porady dla początkujących

16 maja 2024 Poczuj radość z jazdy motocyklem i bądź bezpieczny

Od dawna marzy Ci się, aby wsiąść na motocykl i ruszyć w daleką, nieznaną trasę? To marzenie jest realne do spełnienia. Zanim jednak przystąpisz do praktycznego działania, zdobądź nieco informacji na temat tego, jak bezpiecznie poruszać się takim jednośladem. Sprawdź także, czy nie potrzebujesz odpowiednich uprawnień, aby uniknąć nieprzyjemności prawnych.

Czy jazda motocyklem wymaga specjalnych uprawnień?

Coraz więcej osób zamienia obecnie samochód na motocykl. Chociaż są to głównie mężczyźni, to okazuje się, że kobiety także szukają tego typu adrenaliny w codziennym życiu. Okazuje się jednak, że zgodnie z przepisami, konieczne jest zdobycie odpowiednich uprawnień do kierowania jednośladami. Podstawowe kategorie w tym przypadku to:

  • AM,

  • A1,

  • A2,

  • A.

Kategoria AM zarezerwowana jest dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Można uzyskać ją od 14 roku życia, jeżeli dodatkowo zgodę wyrazi rodzic lub opiekun prawny. Uprawnienia umożliwiają prowadzenie pojazdów z silnikiem do 50 cm³ lub 4 kW. Jednak bardzo ważnym ograniczeniem jest w tym przypadku maksymalna prędkość motocyklu. Nie może ona przekraczać 45 km/h.

Uprawnienia wynikające z kategorii A1 mogą uzyskać nieco starsze osoby. W tym przypadku wymagane jest ukończenie 16 roku życia oraz przedstawienie pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Po zdaniu egzaminu możliwe jest prowadzenie pojazdów dwukołowych o pojemności do 125 cm³ oraz mocy nieprzekraczającej 11 kW. Prawo jazdy kategorii A1 pozwala również na prowadzenie trójkołowców do maksymalnej mocy 15 kW.

A2 jest kategorią, o którą mogą ubiegać się wyłącznie osoby dorosłe. Prawo jazdy upoważnia do prowadzenia motocykli do 35 kW oraz trójkołowców do maksymalnej mocy 15 kW. Z kolei prawo jazdy kategorii A zapewnia uprawnienia do prowadzenia motocykli bez żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o moc jednośladów. Oznacza to, że nie ma określonej górnej mocy, jaką może mieć pojazd. 

Czy prawo jazdy kategorii B daje możliwość prowadzenia motocyklu?

Osoby, które zdały egzamin prawa jazdy w kategorii B, również mają możliwość prowadzenia jednośladów. W ich przypadku występują jednak pewne ograniczenia. Zastanawiasz się, jakie? Motocykl może mieć maksymalną pojemność 125 cm³. Początkujący motocykliści powinni także zachować szczególną ostrożność, ponieważ jazda jednośladem wygląda zdecydowanie inaczej niż w przypadku auta. Dotyczy to m.in. przewożenia pasażerów. Szczególne przepisy obowiązują w przypadku jazdy z dziećmi. Dokładne informacje na temat zasad oraz ograniczeń wynikających z jazdy motocyklem wraz z dzieckiem znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/samochod/przewozenie-dziecka-na-motocyklu.

Jakie rodzaje motocykli cieszą się największym zainteresowaniem?

Najpopularniejsze motocykle to bez wątpienia modele do 125 cm³. Wynika to przede wszystkim z faktu, że mogą się nimi poruszać osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy w kategorii B. Kolejna grupa chętnie wybieranych jednośladów to te, do których prowadzenia konieczne jest posiadanie stosownych uprawnień, czyli prawa jazdy kategorii A.

Wśród młodszych kierowców największym zainteresowaniem cieszą się maszyny określane mianem ścigaczy, czyli motocykli sportowych. Ich charakterystyczna konstrukcja i możliwość uzyskania sporych prędkości robią wrażenie. Z kolei nieco starsi motocykliści zdecydowanie chętniej wybierają choppery oraz motocykle turystyczne. Wynika to m.in. z ich stylu jazdy, który pozwala się odprężyć podczas podróży. Dość masywna konstrukcja oraz mocne brzmienie to spore atuty tego typu maszyn.

Zdecydowanie mniejsze zainteresowanie wzbudzają motocykle crossowe. Są one dość rzadko spotykane na drogach, co wynika głównie z ich przeznaczenia. Pasjonaci wykorzystują je przede wszystkim do jazdy w trudnym terenie.

Ile kosztuje motocykl i jego utrzymanie?

Cena zakupu motocykla zależy przede wszystkim od marki, modelu, jego rocznika czy mocy. Bardzo często można znaleźć jednak na rynku dobrze utrzymane maszyny nawet do 10 tysięcy złotych. Wskazówki dotyczące wyboru takich jednośladów znajdziesz na stronie internetowej: https://rankomat.pl/samochod/motocykl-turystyczny-do-10-tys-zl. Dysponując nieograniczonym budżetem, można zdecydować się jednak na motocykle, które robią większe wrażenie niż wysokiej klasy samochody osobowe.

Samo utrzymanie motocykli w większości przypadków jest znacznie tańsze niż samochodu. Właściciel musi pamiętać o okresowych wydatkach, które wiążą się z wymianą oleju, filtrów, płynu chłodniczego czy oleju w zawieszeniu. Jeżeli chodzi o koszty eksploatacyjne, ważna jest także wymiana opon oraz regularny przegląd hamulców.

Kierowcy muszą pamiętać, że podobnie jak w przypadku samochodów, jednoślady również muszą mieć wykupione ubezpieczenie OC. Polisa obliczana jest na takich samych zasadach. Towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia parametry motocykla i informacje o jego właścicielu. Na tej podstawie obliczana jest wysokość składki.

Bezpiecznie na drodze – zachowaj szczególną ostrożność!

Jazda motocyklem wymaga szczególnej uwagi na drodze i dokładnej obserwacji otoczenia. Należy przewidywać zachowania kierowców samochodów oraz pamiętać, że niektórzy mogą nieświadomie wymusić pierwszeństwo. Należy również zadbać o odpowiedni strój, który w razie upadku pozwoli na ochronę ciała. Poza ochroną kolan czy łokci najważniejszy jest solidny kask, na którym nie należy oszczędzać, ponieważ może on uratować życie.

Artykuł sponsorowany

Redakcja

Jesteśmy zespołem, który łączy pasję do motoryzacji i męskiego stylu życia z doświadczeniem i wiedzą techniczną. Na Zielone Światło poruszamy tematy mechaniki, tuningu i bezpieczeństwa, dostarczając jednocześnie praktyczne poradniki oraz inspiracje. Tworzymy treści, które odpowiadają na potrzeby każdego mężczyzny, dla którego samochody i podróże to coś więcej niż hobby.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Apteczka samochodowa
Flota w usłudze Traficar
Okna do domu

Jesteś zainteresowany reklamą?