Gdy użytkuje się regularnie samochodów nie można zapominać również o właściwym dbaniu o podwozie. Konserwacja podwozia w samochodzie pozwala ograniczać ryzyka występowania korozji.
Dlaczego niezbędna jest konserwacja podwozia?
Odporność na korodowanie podwozia zależy między innymi od posiadanego modelu samochodu. Poszczególni producenci są w stanie zapewnić nieco inną jakość wykonania tego elementu samochodu. Oczywiście zawsze warto przy używaniu konkretnego modelu pojazdu, żeby decydować się na sprawdzenie opinii dotyczących ryzyka występowania uszkodzeń podwozia. Jednak nawet przy drobnej jakości podwoziach właściwe o nich zadbanie pozwala wydłużyć czas, w którym nie będą pojawiały się w nim nawet drobne uszkodzenia.
Na ryzyka występowania uszkodzeń podwozia wpływa również to jak użytkowany jest samochód. Jeśli pojazd jest używany bardziej intensywnie oraz regularnie wówczas znacznie ważniejsze staje się dbanie o podwozie. Trzeba brać pod uwagę, że nawet najlepsze zabezpieczenie podwozia nie będzie wieczne. Trudne warunki, w których używany jest pojazd dodatkowo sprzyjają występowaniu uszkodzeń. Do czynników sprzyjających pojawianiu się uszkodzeń podwozia zaliczyć można między innymi:
– wilgoć,
– brud,
– kurz,
– piasek.
Takie czynniki mogą znacznie ułatwiać pojawianie się rdzy. Dodatkowo w okresie zimy dochodzi sól drogowa, która jest również może negatywnie wpływać na materiały, z których wykonane jest podwozie. Uszkodzenia warstw ochronnych mogą być związane również z uderzaniem podczas jazdy drobnych kamieni. Szczególnie gdy pozyskało się samochód używany warto od samego początku jego użytkowania regularnie realizować konserwację podwozia.
Jak wykonywać konserwację podwozia?
Jeśli konserwacja podwozia ma być właściwie realizowana niezbędne jest zdecydowanie się na wybranie odpowiedniego, skutecznego środka do konserwacji podwozia. Warto jest w tym względzie decydować się na takie środki, które pozwalają zapewnić elastyczność warstwie ochronnej, która będzie znaczenie bardziej odporna na nadziałanie takich czynników, jak piach, woda czy sól drogowa. Zanim postawi się na konkretny produkt do wykonywania konserwacji podwozia warto jest zapoznać się z ocenami, recenzjami oraz opiniami użytkowników samochodów. Pozwala to postawić na taki produktu, który będzie łatwy w nakładaniu. Duże znaczenie ma również to, aby środek do konserwacji szybko wysychał, co zwiększa komfort użytkowania preparatu. Dobre środki pozwalają zapewnić również tworzenie szczelnej warstwy ochronnej.
Jeśli chce się wykonać konserwację podwozia trzeba dysponować garażem, w którym znajduje się kanał. Ewentualnie można wykorzystać podnośnik hydrauliczny. Garaż ma znaczenie dla właściwej konserwacji podwozia, gdyż miejsce, gdzie jest ona realizowana powinno być ciepłe. Temperatura w takim miejscu powinna wynosić w okolicach dwudziestu stopni. Do wykonania konserwacji trzeba również posiadać odzież ochronną. Pozwala to bezpiecznie wykorzystać środki do konserwacji podwozia. Niezbędne jest posiadanie jednorazowego kombinezonu, rękawiczek czy okularów ochronnych. Dodatkowo zabezpieczenie podwozia wymaga posiadania narzędzi takich, jak płaski śrubokręt, zestaw spinek mocujących listwy pod progami.
Na podwoziu mogą znajdować się różnej wielkości naloty. Wpływa to bezpośrednio na sposób przeprowadzenia prac konserwacyjnych podwozia. Jeśli na podwoziu znajduje się nalot wówczas trzeba będzie wykonać prace mechaniczne. Do takich prac usuwających nalot korozyjny konieczne jest posiadania szczotki drucianej lub drucianej nakładki na wiertarkę. Do usuwania tłuszczu oraz zanieczyszczeń drogowych niezbędne jest wykorzystanie środki chemicznego do czyszczenia powierzchni metalowych. Natomiast środek antykorozyjny będzie używany do nakładania na ogniska rdzy, aby ograniczyć dalsze ataki korozji. Gdy w podwoziu znajdują się już niewielkie dziury wówczas konieczne będzie dodatkowe zastosowane żywicy epoksydowej, płatków włókna szklanego, które będą nakładane z wykorzystaniem szpachli samochodowej.