Samochody to bez wątpienia jedne z najpowszechniej stosowanych maszyn na świecie i właściwie każdy kierowca zna z grubsza zasadę ich działania. Silnik, w którym dzięki spalaniu paliwa wytwarzana jest energia kinetyczna, cztery koła, układ sterowania, hamulce i systemy bezpieczeństwa takie jak poduszki powietrzne itd. Niby nic takiego, a jednak połączenie tych wszystkich elementów to dość skomplikowana i złożona maszyneria, która poprzez stopień swojego zaawansowania lubi się niestety czasem popsuć.
O ile awaria nie jest jakoś szczególnie drastyczna, to mogłaby pozostawać niezauważona przez dłuższy czas, co w rezultacie mogłoby doprowadzić do kompletnego zniszczenia uszkodzonego elementu i w rezultacie do dużo rozleglejszych uszkodzeń.
Na szczęście część z usterek jest sygnalizowana poprzez system kontrolek wyświetlanych na tablicy rozdzielczej samochodu, które często stanowią dosłownie czarną magię dla sporej części kierowców. Oczywiście nie ma obowiązku wiedzieć co oznaczają poszczególne sygnały, ale wiedza dotycząca najważniejszych z nich jest z pewnością bardzo przydatna wszystkim kierowcom.
Jakie są kontrolki?
Oto krótki przewodnik po kontrolkach samochodowych, a przynajmniej po ich rodzajach, dzięki czemu będziecie mogli odróżnić krytyczną awarię od zwykłej informacji o włączonych światłach do jazdy nocnej.
Najogólniej rzecz biorąc kontrolki w samochodzie można podzielić na trzy rodzaje, ze względu na ich kolor.
Na naszych deskach rozdzielczych mogą zapalić się kontrolki w kolorze zielonym lub niebieskim, które nie oznaczają awarii tylko należą do informacyjnych. Ich zapalenie się nie oznacza nic szczególnego np. zielona migająca strzałka oznaczająca włączenie konkretnego kierunkowskazu.
Gorzej jeśli nagle zaczną się pokazywać kontrolki święcące na pomarańczowo lub czerwono. Te już wymagają większej uwagi, bowiem oznaczają, że być może awarii uległ jakiś ważny dla pojazdu układ.
Co mogą oznaczać czerwone kontrolki?
Oczywiście zapalenie się kontrolki w tym kolorze wcale nie musi oznaczać, że rzeczywiście nasz samochód się zepsuł. Układy elektroniczne w autach potrafią być bardzo kapryśne i już na przykład chwilowy spadek napięcia czy inna drobna, przejściowa usterka elektroniki może wywołać alarm na tablicy rozdzielczej.
Naturalnie nie należy nigdy całkowicie zignorować zapalenia się takiej lampki ostrzegawczej, szczególnie jeśli ma ona kolor czerwony – oznaczający krytyczną awarię wymagającą zatrzymania samochodu, jednak kiedy światełko gaśnie równie szybko jak się pojawiło i problem się nie powtarza to prawdopodobnie doszło po prostu do chwilowej awarii elektroniki.