Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że jeśli mówi się o gwiazdach filmowych, to z góry każdy ma na myśli aktorów. A przecież wcale nie mniejsze role od człowieka często w filmie gra samochód. Mało tego, zdarza się tak, że to właśnie kultowy samochód zamienia dany film z dzieła przeciętnego, w coś ponadczasowego. Jakie są zatem najbardziej kultowe samochody znane z filmów?
Aston Martin DB5
Lista najbardziej kultowych filmowych samochodów nie może rozpoczynać się inaczej niż od samochodu samego Jamesa Bonda. Niesamowity Aston Martin DB5 to pojazd, który wystąpił jak do tej pory w aż 7 filmach z agentem jej królewskiej mości i obok samego 007, jest jednym z głównych aktorów każdego z nich. Rzecz jasna pojazd wyposażony jest w niezwykłe gadżety, które przydać się mogą agentowi specjalnemu z licencją na zabijanie. W skład standardowego wyposażenia wchodzi zatem karabin maszynowy, wyrzutnia rakiet, a także w pełni kuloodporne szyby, czy też fotel pasażera z katapultą.
Ford Mustang Fastback GT 390 z 1968
Jeśli mowa o kultowych autach, które zagrały w filmach, nie sposób nie wspomnieć o Mustangu GT390, który zagrał, można spokojnie to powiedzieć, główną rolę w kultowym filmie „Bullit”. To właśnie tym mustangiem policjant Frank Bullit, którego zagrał genialny Steve McQueen, poszukuje człowieka odpowiedzialnego za popełnienie morderstwa świadka koronnego. Najbardziej znaną sceną z tego filmu jest pościg uliczkami San Francisco za równie niezwykłym czarnym Dodgem Chargerem. Warto nadmienić, że była to pierwsze tego typu scena filmowa w historii kina.
Dodge Challenger 440 R/T
Dodge Challenger nie pojawił się jednak tylko w samym Bulicie, lecz dostał swój własny film, w którym były policjant, weteran wojny w Wietnamie i kierowca wyścigowy o nazwisku Kowalski, podejmuje się próby dostarczenia auta w bardzo krótkim czasie, co rzecz jasna sprowadza na głównego bohatera wiele problemów. Znikający punkt, bo to właśnie o ten film chodzi, uważany jest za jeden z najlepszych tego typu filmów, co oczywiście w dużej mierze zawdzięcza właśnie temu samochodowi.
DeLorean DMC-12 z 1981
Wiele osób uważa, że Powrót do przyszłości to film, w którym główną rolę gra Michel Fox, czy też sama idea podróży w czasie, lecz nie da się ukryć, że tym elementem, który przez każdego widza został najlepiej zapamiętany, to sam wehikuł czasu, który zagrany został przez poczciwego DeLoreana. Auto samo w sobie nie mogło równać się pod względem osiągów z poprzednimi wymienionymi pojazdami, lecz za sprawą zagrania w filmie i rewelacyjnie dopasowanej stylistyki do konwencji obrazu, stało się jego nieodłącznym elementem. Dziś mało kto wyobraża sobie Podróż do przyszłości bez Deloriana.
Cadillac Miller-Meteor z 1959 r.
Cadillac Miller-Meteor, czyli filmowy Ecto-1, to jeden z głównych bohaterów filmu Pogromcy duchów. To właśnie ten niepozorny kombiak wraz z Billem Murayem, Danem Aykroydem, czy też z Sigourney Weaver stanowił główną obsadę filmu. To w końcu zawsze podczas jego wyjazdu grała kultową muzyką, która znana i powszechnie kojarzona jest właśnie z tym filmem, praktycznie w każdym miejscu na świecie.
Dodge Monaco
Dan Aykroyd grał również w innym kultowym filmie z równie kultowym samochodem. Mowa oczywiście o Blues Brothers, w którym głowni bohaterowi poruszali się niezwykłym Blues mobilem, którego zagrał Dodge Monaco. Plotka głosi, że to sam aktor zadecydował, aby ten poczciwy sedan, który jednak już wtedy uważany był za najszybszy policyjny samochód w stanach, otrzymał tę rolę. Dziś trudno sobie wyobrazić przygody braci Blues bez tego właśnie pojazdu.
Lamborghini Countach
Kultowe samochody nie pojawiały się filmach tylko w filmach sprzed wielu dekad, lecz spotkać je można także w nowszych produkcjach. Dobrym tego przykładem jest Lamborghini Countach, który, choć pojawił się na ekranie przez zaledwie chwile, to jednak stał się częścią jednej z najbardziej ikonicznych scen kina ostatnich lat. Mowa oczywiście o scenie, gdy grany przez Leonardo DiCaprio bohater, będący rzecz jasna pod wpływem narkotyków, najpierw próbuje się do samochodu dostać, a następnie w bardzo spektakularny sposób je całkowicie rozbija. Co warto zauważyć, w scenie tej grało prawdziwe auto, a nie jego replika.