Kupowanie używanego samochodu to wyzwanie na wielu płaszczyznach. Nie tylko trzeba wybrać odpowiedni jego model, sprawdzić stan techniczny czy też określić, czy cena, jaką żąda sprzedawca, jest odpowiednia, lecz również trzeba dopełnić wielu, często niezwykłych formalności. Zdecydowanie na samym końcu dla każdego kierowy pozostaje sprawa z pozoru błaha, lecz jak się szybko okazuje, sprawiająca naprawdę ogromne problemy. Mowa oczywiście o usunięciu starej naklejki rejestracyjnej z przedniej szyby auta. Jak i czym najlepiej to zrobić? Jak odkleić naklejkę z szyby samochodowej bez ryzyka uszkodzenia powierzchni szyby?
Czym jest taka naklejka?
Zanim jednak przejdzie się do tego, jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej, najpierw trzeba się zastanowić nad tym, dlaczego w ogóle się ona tam znalazła i jaki jest jej cel.
Zdecydowanie najczęściej spotykana, bo w praktycznie każdym samochodzie, jest naklejka rejestracyjna. Jest ona potwierdzeniem tego, jakie się posiada na samochodzie tablice rejestracyjne. Z założenia więc musi być bardzo mocna i dobrze się trzymać szyby, aby pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury czy też silnego nasłonecznienia nie odkleiła się od szklanej powierzchni.
Jak się jednak okazuje, kupując używany samochód, spotkać się można jeszcze z kilkoma innymi naklejkami. Przykładowo mogą to być stare winiety na autach, które podróżowały po zagranicznych drogach.
Przeczytaj też o praniu tapicerki samochodowej
Jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej i dlaczego to takie trudne?
Dlaczego tak wiele osób zadaje sobie pytanie, jak odkleić naklejkę z szyby samochodowej? Czym spowodowane jest tak częste występowanie tego problemu? Powodów w tym wypadku jest kilka, lecz zdecydowanie najczęściej dotyczy on rodzaju naklejki, a także jej umiejscowienia.
Przykładowo najczęściej występująca naklejka rejestracyjna umieszczana jest na samym dole szyby tuż przy podszybiu w prawym rogu. Powoduje to, że dostęp do niej jest często mocno niewygodny. Co jednak najważniejsze, naklejka jest tak zrobiona, aby mogła przetrwać nawet najgorsze warunki. Z tego też powodu odklejenie jej bywa sporym problem, a nawet jeśli uda się ją podważyć, to zerwie się tylko zewnętrzna jej część i w ten sposób pozostaną na szybie resztki naklejki. Prowadzić to będzie do konieczności ich zdrapywania, a tym samym rodzi się ogromne ryzyko porysowania szyby. Jak tego uniknąć i czym usunąć naklejkę z szyby samochodowej?
Czym usunąć naklejkę z szyby samochodowej?
Jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej, aby było to przede wszystkim skuteczne, lecz również bezpieczne? Jak się okazuje, jest kilka ciekawych i bardzo skutecznych sposobów. Zdecydowanie najczęściej polecanym rozwiązaniem na to, czym usunąć naklejkę z szyby samochodowej, jest podgrzanie szyby w miejscu, w którym znajduje się naklejka. Można to zrobić przy pomocy zwykłej domowej suszarki, lecz także opalarki. W przypadku tego drugiego rozwiązania koniecznie trzeba pamiętać, aby robić to nie punktowo, lecz na większym obszarze szyby, co zabezpieczy ją przed zniszczeniem. Jak odkleić naklejkę z szyby samochodowej przy pomocy tych urządzeń? Jest to dość proste, ponieważ wystarczy tylko podgrzać naklejkę, a wtedy klej, który ją trzyma, straci nieco swoje właściwości. Następnie należy naklejkę lekko podważyć np. nożykiem monterskim, a ta powinna dość dobrze zacząć w całości odchodzić od szyby.
Czym jeszcze usunąć naklejkę z szyby samochodowej?
Czym jeszcze można usunąć naklejkę z szyby samochodowej? Drugim bardzo często polecanym pomysłem na to, jak usunąć naklejkę z szyby samochodowej, jest specjalny środek chemiczny rozpuszczający klej. Wystarczy użyć go na naklejce, a po kilku chwilach powinna ona dość łatwo odchodzić od szyby. Co jednak bardzo ważne, koniecznie trzeba zabezpieczyć deskę rozdzielczą przed działaniem środka chemicznego, ponieważ może zostać ona uszkodzona, jeśli dojdzie do kontaktu pomiędzy nimi. Czym usunąć naklejkę z szyby samochodowej, gdy klej przestanie już tak dobrze wiązać? Również w tym wypadku poleca się zwykły nożyk monterski, który świetnie podważa naklejkę.
Sprawdź też obowiązkowe wyposażenie samochodu