Czujnik temperatury silnika – zasada działania, przyczyny i objawy awarii

Sprawność i działanie układu mechanicznego samochodu uzależniona jest od wielu czynników. Połączone ze sobą układy ściśle współpracują wymuszając prawidłową pracę pojazdu. Jednym z głównych elementów zapewniających właściwe działanie mechanizmu jest regulator temperatury. Dzięki odpowiednio zamontowanemu i sprawnemu czujnikowi, każdy użytkownik posiada możliwość kontroli wysokości ciepła we wnętrzu maszyny.
Czujnik temperatury silnika co musisz wiedzieć? Jak działa system?

Jak rozpoznać jego awarię?


Czujnik, który informuje o obecnej temperaturze w ” sercu” pojazdu to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest wczesne wykrycie danej awarii lub uszkodzenia. Element ten najczęściej umieszczany jest w cieczy chłodzącej silnika i daje informacje o przegrzaniu się pojazdu np. w upalne dni czy podczas długotrwałego postoju w korku.


Zasadą działania mechanizmu jest odbieranie temperatury i przekazywanie informacji do kierowcy. Starsze modele aut posiadały system oparty na pomiarze płynu chłodzącego i wysłaniu informacji, w postaci zapalenia się czerwonej kontrolki na desce rozdzielczej, do użytkownika. Obecne, nowoczesne instalacje wykorzystują informacje dotyczące kąta wyprzedzenia zapłonu i czasu wytrysku paliwa stosowanie do temperatury w silniku.


Czujnik temperatury silnika co musisz wiedzieć?


Czujniki te to elementy, które podlegają częstym awariom i eksploatacji. Podczas użytkowania pojazdu należy zwracać szczególną uwagę na zainstalowany system, gdyż może on ulec zniszczeniu, a niesprawna instalacja błędnie odczytywać dane.


Do najczęściej występujących objawów niesprawnej instalacji zalicza się:
– problem z uruchomieniem silnika,
– nadmierne zużycie paliwa,
– nierówna praca jednostki napędowej,
– przypadki gaśnięcia pojazdu podczas jazdy,
– emitowanie większej ilości spali – tlenku węgla,
– podwyższone obroty silnika podczas pracy na biegu jałowym,
– wiele innych.


Najczęściej zauważalnymi przyczynami awarii związanych z błędnym działaniem czujnika są uszkodzenia mechaniczne lub nadmierna eksploatacja i zużycie elementu. Nowoczesne technologie informują kierowcę za pomocą specjalnie stworzonych modułów wyświetlanych na monitorze pojazdu. Wśród przyczyn mogą również występować:
– wadliwe fabrycznie elementy,
– uszkodzenia po kolizji wypadku czy zgnieceniu,
– nadmierne wyeksploatowanie,
– brak regularnej kontroli i serwisu,
– wiele innych.


Czujnik temperatury silnika to bardzo ważny element wyposażenia samochodu. Niesprawny element może doprowadzić do całkowitego przegrzania się silnika, co skutkuje obowiązkiem wymiany całego systemu, a także części współzależnych.

Redakcja