Apteczka samochodowa – przepisy, akcesoria znajdujące się wewnątrz.

Wyposażenie samochodu można podzielić na dwie kategorie, do których zalicza się wyposażenie obowiązkowe i nieobowiązkowe. Jednym z przydatnych i preferowanych akcesoriów jest posiadanie dobrze przygotowanej apteczki samochodowej. Czym jest apteczka samochodowa? Jak powinna być skompletowana?

Co powinno znajdować się w nie znajdować?


Choć apteczka ratunkowa nie jest w polskim prawie artykułem obowiązkowym, warto w nią się zaopatrzyć. Nieprzewidziane sytuacje, kolizje czy inne wypadki, mogą wymagać od kierowców lub innych uczestnikach zdarzenia wykorzystania niektórych z akcesoriów znajdujących się w jej wnętrzu. Produkty pierwszej pomocy mogą również przydać się na różnego rodzaju wyjazdach, wycieczkach czy podczas pomocy innym.


Jak prawidłowo skompletować apteczkę samochodową?


Apteczka samochodowa, to narzędzie, które powinno być zawsze w zasięgu ręki. Jej umiejscowienie powinno umożliwić wyciągnięcie potrzebnych rzeczy bez problemu w niemalże każdej sytuacji. Ponadto produkt ten powinien być odpowiednio oznaczony, jak również posiadać zrozumiałą, przejrzystą i jasną instrukcję obsługi. Ponadto, pomimo braku ustawy dotyczącej składu apteczki, sam pojemnik powinien być odporny na działanie czynników zewnętrznych, zarówno mechanicznych, jak i chemicznych oraz wygodny i intuicyjny w obsłudze.


W skład prawidłowo skompletowanej apteczki samochodowej powinno wchodzi tyle produktów i akcesoriów ile osób może z niej korzystać. Do najważniejszych produktów znajdujących się we wnętrzu pojemnika zalicza się:
– chusty opatrunkowe w kilku rozmiarach,
– chustę trójkątną.
– nożyczki – z łagodnymi, zaokrąglonymi końcówkami,
– kompresy,
– bandaże,
– plastry,
– rękawice lateksowe,
– koc ratunkowy,
– opatrunki,
– opaski elastyczne,
– instrukcję udzielania pierwszej pomocy,
– spis numerów ratunkowych, itp.


Dodatkowymi elementami, o które można wzbogacić skład apteczki są: ustnik do resuscytacji oddechowej, latarka, race świetlne, itp.
Pojemnik z przyrządami pierwszej pomocy nie powinien zawierać elementów, które mogą zaszkodzić poszkodowanym lub innym osobom znajdującym się w pobliżu. Z tego powodu nie należy wkładać do apteczki akcesoriów takich jak: leki, lignina, wata, ostre narzędzia, środki dezynfekujące, agrafki i inne.


Choć apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia na terenie Polski, to wyjeżdżając za granice należy zaznajomić się przepisami o ruchu drogowym innych państw. Posiadanie apteczki znacznie może ułatwić działania ratunkowe, a nawet uratować komuś życie.

Redakcja