Nie zawsze, kiedy na szybie samochodowej pojawiają się odpryski, istnieje potrzeba wymiany jej na nową. Czasem możliwa jest naprawa. Pytanie tylko, czy jest opłacalna? I czy po takiej naprawie konieczna jest kalibracja ADAS? Warto zacząć od tego, jak w ogóle przebiega cały proces – w niniejszym artykule prześledzimy go krok po kroku.
Jak przebiega naprawa odprysków w szybie?
Zanim fachowiec przejdzie do naprawy, zapewne oceni w ogóle możliwość jej przeprowadzenia. Sprawdzi, w jakim miejscu znajduje się odprysk, czy nie jest przypadkiem zbyt blisko krawędzi. Odpryski w bliskiej okolicy krawędzi nie są bowiem możliwe do naprawy. Jeżeli natomiast odprysk znajduje się bardziej na środku i nie jest zbyt duży, usunięcie go zazwyczaj jest możliwe.
Naprawa odprysków w szybie zaczyna się od przygotowania szyby w miejscu, w którym znajduje się odprysk – polega to przede wszystkim na skrupulatnym oczyszczeniu miejsca awarii. Następnie stosowany jest specjalny czynnik. Jest to dokładnie żywica, która aplikowana w miejscu uszkodzenia wypełnia otwór, a utwardzona (najczęściej za pomocą lampy UV), skutecznie wiąże się z szybą. Taka naprawa odprysków na szybie przebiega bardzo sprawnie – szczególnie w wykonaniu fachowców, którzy pracują w warsztacie specjalizującym się w tego typu naprawach.
Czy naprawa odprysków w szybie się opłaca?
Wiele osób dość poważnie zastanawia się nad tym, czy naprawa odprysków w szybie jest opłacalna. Niektórzy są bardziej za wymianą szyby na nową. Ich decyzja jest podyktowana bezpieczeństwem i związanymi z tym obawami. Tymczasem naprawa może być bezpieczna, jeśli jest przeprowadzana zgodnie z określonymi zasadami, przy użyciu dobrej jakości środków. Gdy przede wszystkim jest przeprowadzana w profesjonalnym serwisie. Na pewno naprawa szyby jest tańsza niż wymiana jej na nową. Ponadto, gdy szyba jest wymieniona, konieczna jest kalibracja ADAS. A to dodatkowy koszt. Jeżeli więc dzięki naprawie można zaoszczędzić i zyskać w pełni sprawną szybę, to bez sensu wymieniać ją na nową.
Opłacalność naprawy szyby lepiej skonsultować z serwisem, który zajmuje się tego typu usługami. Będzie wówczas wiadomo, czy warto, czy też nie. Serwisant oceni stan szyby i poinformuje przede wszystkim o tym, czy w ogóle naprawa jest możliwa. Bo nie zawsze czynność ta jest wykonalna.