Zakup nowego sportowego samochodu zawsze wiąże się z niemałym wydatkiem. Dla wieku osób często jest to kwota nie do przeskoczenia. Warto zatem wiedzieć, że na rynku dostępne są inne sposoby na to, aby takie auto móc użytkować. Mowa tu o wynajmie długoterminowym oraz leasingu operacyjnym.
Wynajem długoterminowy samochodu
Auta sportowe cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza takich marek jak Seat czy Cupra. Takie samochody nie są jednak tanie. Dlatego warto skorzystać z alternatywy, jaką jest auto na raty. Taką możliwość daje wynajem długoterminowy. Polega on na wynajęciu samochodu na określony czas i opłacaniu stałych miesięcznych rat w ramach umowy. Dzięki temu można na co dzień użytkować bardzo dobry samochód bez konieczności jego kupowania. Takie rozwiązanie wiąże się z konkretnymi zaletami. Po pierwsze, miesięczna rata jest stała. Można zatem swobodnie planować swoje wydatki bez ryzyka, że rata może w przyszłości wzrosnąć. W jej skład wchodzi nie tylko opłata za sam wynajem, ale równie za ubezpieczenie i obsługę serwisową. Innymi słowy, w tracie umowy wynajmu ponosi się jedynie typowe koszty eksploatacji samochodu jak np. koszty paliwa.
Leasing operacyjny
Nowy samochód na raty można wziąć również w ramach leasingu. W tym przypadku miesięczna rata także jest stała. Co ważne, wysokość raty dopasować można do swoich możliwości budżetowych i potrzeb. Dzięki temu nie będzie ona obciążeniem. To, co różni wynajem długoterminowy od leasingu to fakt, że w przypadku tej drugiej opcji istnieje możliwość wykupu samochodu po zakończeniu umowy. Okres leasingu trwać może od 24 do 60 miesięcy.
Dla kogo wynajmem długoterminowy?
Auto na raty w ramach umowy wynajmu długoterminowego to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę. W ramach stałej miesięcznej raty opłaca się niemal wszystkie koszty związane z eksploatacją samochodu. Mowa tu zarówno o ubezpieczeniu, jak i wszelkich kosztach związanych z serwisowaniem i ewentualnymi naprawami. Oznacza to, że jedyny koszt poza ratą wynajmu dotyczy tankowania samochodu. Po zakończeniu umowy wynajmu auto wystarczy po prostu zwrócić. W przypadku własnego samochodu po kilku latach trzeba go po prostu sprzedać, co często okazuje się niełatwym zadanie. Wynajem długoterminowy rozwiązuje ten problem.
Dla kogo leasing?
Z kolei leasing to bardzo dobre rozwiązanie dla tych osób, które chciałby dany samochód nabyć po zakończeniu umowy leasingów. Wówczas jego cena będzie już dużo niższa. Leasing to dobra opcja także dla tych osób, które samochodem planują jeździć bardzo dużo. Trzeba bowiem wiedzieć, że w przypadku wynajmu auta zdarza się, że obowiązuje limit przejechanych kilometrów. W przypadku leasingu takich rozwiązań się nie stosuje. Oznacza to większą swobodę w użytkowaniu samochodu.
Leasing a wynajem samochodu
Na koniec, warto jeszcze porównać obie możliwości użytkowania samochodu na raty. Leasing wiąże się z opcją wykupu auta po zakończeniu umowy. W przypadku wynajmu takie możliwości nie ma. W trakcie umowy leasingowej dochodzi do spłaty wartości samochodu. Z kolei w przypadku umowy wynajmu opłaca się jedynie ratę za użytkowanie auta. Którą z tych opcji wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda z tych form finansowania jest atrakcyjna. Dlatego wybór tej konkretnej uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i możliwości. Warto zatem dokładnie przeanalizować zarówno warunki wynajmu długoterminowego, jak i leasingu samochodu i wybrać dla siebie najkorzystniejsze rozwiązanie.