Silnik każdego samochodu, niezależnie od jego klasy, rodzaju paliwa jakim jest napędzany, wieku czy pojemności powinien posiadać jedną, wspólną dla każdego jego rodzaju. Mianowicie powinna go charakteryzować równa praca, czyli stałe obroty, na jałowym biegu. Jeśli tak się nie dzieje i wskazówka obrotomierza dosłownie wariuje, nawet przez krótki czas po odpaleniu, mamy tu do czynienia z tak zwanymi falującymi obrotami silnika, które mogą zwiastować usterkę wielu elementów.
Co może oznaczać falowanie obrotów?
Niekoniecznie musi to być groźny objaw jednak powinien być na tyle niepokojący, że wymaga bliższego przyjrzenia się sprawie.
Przede wszystkim za falujące obroty silnika może odpowiadać elektronika naszego samochodu, a bardziej konkretnie komputer sterujący składem mieszanki podawanej do silnika. Skład mieszanki paliwa i powietrza jest ustalany na podstawie informacji uzyskiwanych z kilku czujników rozmieszczonych w aucie i zależy on na przykład od prędkości z jaką się poruszamy.
Awaria któregoś z tych czujników, choćby sondy lambda czy czujnika położenia wału, może powodować że komputer otrzymuje fałszywe informacje dotyczące aktualnej sytuacji. Starając się dopasować do błędnych odczytów zaczyna nieprawidłowo sterować pracą silnika a my doświadczamy właśnie falowania obrotów, czyli zmiany ilości obrotów na minutę na biegu jałowym. Działa to w taki sposób, że jeden czujnik podaje informację, że obroty są aktualnie zbyt niskie i komputer, zgodnie ze swoim oprogramowaniem natychmiast je zwiększy. W tym czasie inny, poprawnie działający czujnik prześle informacje o zbyt bogatej mieszance i zbyt wysokich obrotach na co system sterujący obrotami zareaguje zmniejszeniem ich częstotliwości. I tak w kółko….
Jak to zdiagnozować?
Diagnoza takiej usterki będzie polegała na podpięciu samochodu do oprogramowania diagnostycznego dedykowanemu dla naszego modelu. Wykryje on powstałe błędy i na tej podstawie mechanik będzie w stanie zlokalizować uszkodzony czujnik i dokonać niezbędnej naprawy.
Czasami zdarza się również, że przyczyną falujących obrotów silnika jest inna część w silniku. Najczęściej jest to spowodowane możliwą awarią silniczka krokowego, który być może jest tylko zanieczyszczony i nie wymaga wcale wymiany. Takiej naprawy możemy dokonać całkowicie samodzielnie o ile mamy przynajmniej blade pojęcie o motoryzacji. W innym przypadku koniecznie zgłośmy się z problemem do mechanika, który z pewnością lepiej zdiagnozuje możliwe przyczyny falowania obrotów i szybko im zaradzi wymieniając lub czyszcząc wadliwą część.