Potrącenie psa podczas jazdy autem to niefortunne zdarzenie, do którego może jednak dojść stosunkowo łatwo. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, by błąkający się pies znalazł się pod kołami auta. Potrąceniu zwierzęcia często sprzyjają niekorzystne warunki atmosferyczne, zmęczenie kierowcy i jazda w nocy. Potrącenie psa to często również uszkodzony samochód – czy w takiej sytuacji możemy liczyć na uzyskanie odszkodowania?
- Odszkodowanie za potrącenie psa
- Potrącenie psa – jak zachować się po wypadku?
- Potrącenie psa – jak uzyskać odszkodowanie?
- Uzyskanie odszkodowania – co zrobić, gdy kwota jest zbyt niska?
Odszkodowanie za potrącenie psa
Czy można uzyskać odszkodowanie za potrącenie psa? Potrącenie zwierzęcia, które znienacka wtargnęło na jezdnię, uprawnia kierowcę do ubiegania się o rekompensatę finansową, która umożliwi sfinansowanie przynajmniej częściowego naprawienia szkody. W przypadku potrącenia psa odszkodowanie możemy uzyskać z trzech źródeł. Pierwszym z nich jest polisa autocasco – jeśli kierowca posiada tego typu ubezpieczenie. W ramach polisy AC można ubiegać się o odszkodowanie.
Kolejnym źródłem pieniędzy jest odszkodowanie od właściciela zwierzęcia. To właśnie on jest odpowiedzialny za swoje zwierzę – w tym przypadku za psa, który nie został należycie dopilnowany, przez co wybiegł na jezdnię. Jeśli pies należał do rolnika – poszkodowana osoba może ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC rolnika.
Potrącenie psa – jak zachować się po wypadku?
To, jak zachowamy się bezpośrednio po zdarzeniu, ma duże znaczenie w późniejszym uzyskaniu odszkodowania. Kierowca, który potrącił psa, musi przyczynić się do naprawienia wyrządzonej szkody – powinien o zdarzeniu powiadomić policję, ponieważ policyjna notatka jest niezbędna w późniejszym dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych. Istotne jest także poinformowanie służb, które zajmą się usunięciem ciała zwierzęcia z jezdni. Jeśli pies przeżył wypadek – kierowca powinien koniecznie udzielić mu pomocy!
Potrącenie psa – jak uzyskać odszkodowanie?
Odszkodowanie za potrącenie psa można uzyskać na podstawie złożonego wcześniej wniosku odszkodowawczego. Należy do niego dołączyć dokumentację, która jest niezbędna dla ustalenia przebiegu zdarzenia i wysokości poniesionych strat. Wniosek o odszkodowanie należy złożyć u ubezpieczyciela – ma on 30 dni na rozpatrzenie sprawy i podjęcie decyzji o przyznaniu odszkodowania, lub też odmowie.
Właściciel zwierzęcia domowego – jakim jest na przykład pies – jest zobowiązany przepisami kodeksu cywilnego do naprawienia powstałej w wyniku wypadku szkody. Niektórzy właściciele zwierząt posiadają obejmujące takie sytuacje polisy OC na dom lub mieszkanie – warto to sprawdzić!
Uzyskanie odszkodowania – co zrobić, gdy kwota jest zbyt niska?
Czasami kwota uzyskanego odszkodowania nie spełnia naszych oczekiwań. Nie trzeba od razu zbytnio się tym przejmować – możemy to zmienić! Jednym ze sposobów na podwyższenie odszkodowania jest odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – mamy na to 14 dni od momentu otrzymania decyzji. Musimy przedstawić argumenty, które poprą naszą opinię na temat zaniżenia odszkodowania.
Potrącenie zwierzęcia takiego jak pies może doprowadzić do znacznych uszkodzeń samochodu. W takiej sytuacji możemy jednak uzyskać wypłatę odszkodowania. Za zwierzę odpowiada zawsze jego właściciel – i to z jego polisy często otrzymamy pieniądze. Jeśli chcesz wiedzieć, jakiej kwoty spodziewać się w momencie wypłaty odszkodowania – zajrzyj na stronę https://kalkulator-ubezpieczen.pl/.