W jaki sposób działa antykradzieżowy GPS w aucie?

Urządzenia lokalizacyjne z technologią GPS cieszą się coraz większą popularnością, nie tylko wśród właścicieli firm, ale także osób prywatnych. Nic dziwnego, ponieważ taki drobny gadżet pozwala z łatwością sprawdzić lokalizację pojazdu, np. w przypadku jego kradzieży. Nowoczesna technologia stwarza też zupełnie nowe możliwości w jeszcze wydajniejszym zarządzaniu flotą służbowych pojazdów. W niniejszym tekście tłumaczymy, w jaki sposób działają współczesne moduły GPS montowane w autach.

Czym jest GPS?

GPS, czyli z ang. Global Positioning System, to system nawigacji satelitarnej, który został opracowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Układ obejmuje swoim zasięgiem całą kulę ziemską i składa się z trzech kluczowych komponentów: segmentu kosmicznego (w jego skład wchodzą satelity, które orbitują wokół naszej planety), segmentu naziemnego (czyli stacji kontrolnych zlokalizowanych na powierzchni Ziemi) oraz segmentu użytkownika (do tej grupy zaliczamy wszystkie urządzenia, które są w stanie odbierać sygnał satelitarny).

Global Positioning System powstał w latach 70. XX w. na potrzeby wojska. Nie był to jednak pierwszy wynalazek tego typu, ponieważ nowatorski projekt czerpał z dokonań bliźniaczego rozwiązania, czyli systemu Transit oraz satelitów z serii TIMATION. GPS został udostępniony na potrzeby cywilne niedługo po wdrożeniu – dziś służy do dostarczania informacji na temat położenia, ułatwiając tym samym nawigację w terenie.

Jak działa samochodowy nadajnik GPS?

Praktycznie każdy lokalizator GPS do samochodu działa w bardzo zbliżony sposób. Urządzenie spełnia rolę odbiornika, który „wyłapuje” sygnał emitowany przez satelity. Specjalny komunikat jest nazywany znacznikiem czasu – to właśnie na jego podstawie moduł GPS jest w stanie określić swoje dokładne położenie. Nadajnik samodzielnie oblicza współrzędne geograficzne (czyli długość, szerokość geograficzną oraz wysokość elipsoidalną) znając czas wysłania danego sygnału, a także prędkość, z jaką przemieszcza się fala elektromagnetyczna. Co ciekawe, lokalizator uwzględnia nawet zakłócenia, jakie występują na wysokości jono- i troposfery.

Lokalizatory GPS są wyposażone również w moduły GMS, czyli te same podzespoły, z których korzystają nasze telefony komórkowe. Dzięki takiemu dodatkowi, monitoring GPS jest w stanie przekazać właścicielowi swoją lokalizację, np. za pośrednictwem klasycznego SMS-a, wiadomości email czy nawet powiadomienia w aplikacji mobilnej. Z pomocą takiej informacji można więc bez problemu wyśledzić skradziony pojazd  jego pozycja jest wyświetlana w czasie rzeczywistym na mapie, stanowiąc cenną wskazówkę dla odpowiednich służb – tłumaczy nam specjalista reprezentujący firmę Gannet, dostawcę monitoringu GPS.

Ograniczenia lokalizatorów GPS

Należy pamiętać, że żaden dostępny na rynku lokalizator GPS nie jest niezawodny. Niestety, wykorzystywana w nadajnikach technologia jest podatna na działanie zagłuszaczy sygnału, czyli tzw. jammerów. Są to specjalne przyrządy, które emitują fale radiowe zagłuszające niektóre z częstotliwości pracy, w jakich operuje nadajnik. Nawet podstawowe narzędzia doświadczonych złodziei potrafią zakłócić od 3 do 4 pasm, a nieco bardziej zaawansowane modele blokują nie tylko częstotliwości GPS, ale również GSM, LTE oraz 3G.

Aby zabezpieczyć się przed działaniami wyspecjalizowanych rabusiów, warto zainwestować więc w monitoring GPS wyposażony w moduł radiowy. Podzespół cechuje się większą dokładnością, a wysyłane przez niego sygnały nie są podatne na działanie zagłuszaczy oraz innych przeszkód terenowych, np. w postaci metalowych kontenerów lub podziemnych parkingów. Lokalizator wykorzystujący fale radiowe nie ingeruje również w układ elektryczny pojazdu, ponieważ urządzenie posiada własne zasilanie – nie ma więc ryzyka, że w trakcie montażu dojdzie do uszkodzenia elektroniki lub utraty gwarancji producenta pojazdu.

Redakcja