Gdzie znajdziemy samochody używane?

O czym powinniśmy pomyśleć najpierw, kiedy decydujemy się na zakup samochodu używanego? Gdzie szukać pojazdów z rynku wtórnego? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Samochody używane w Polsce

Auta, które w przeszłości miało przynajmniej jednego właściciela, stale cieszą się olbrzymim powodzeniem na rynku motoryzacyjnym. Globalny rynek wart jest ponad 200 miliardów USD i do roku 2026 eksperci przewidują wzrost do ponad 400 miliardów. W najbliższych latach największym rynkiem stanie się region Azji i Pacyfiku.
W Polsce w 2020 zarejestrowano 3 mln samochodów, z czego aż 2,6 mln pojazdów używanych. Z tej liczby import, to około 800 tysięcy. Aż 60% aut z rynku wtórnego sprowadzamy z Niemiec. Pozostałe kierunki, z których trafiają na polski rynek samochody od poprzedniego właściciela to najczęściej Holandia, Belgia i Francja.
Najpopularniejsze marki samochodów osobowych w tym segmencie to: Opel Astra, Audi A4, Volkswagen Passat i Volkswagen Golf.

Gdzie szukać samochodów używanych? Dlaczego rynek wtórny

Zakup samochodu nie jest łatwą decyzją. To spory wydatek i należy zdobyć sporo informacji przed podjęciem decyzji. Dlaczego Polacy decydują się na zakup używanych samochodów?

Główny powód to cena. Samochody używane są znacznie tańsze od nowych. Kolejny plus rynku wtórnego to bardzo duży wybór. Nabywca może wybierać pomiędzy wieloma modelami, o których wartości i poziomie potencjalnej awaryjności znajdzie wiele informacji.
Ogłoszenia na temat sprzedaży i zakupu takich aut znajdziemy w popularnych serwisach, między innymi takich jak: otomoto.pl, automarket.pl, autotrader.pl, moto.gratka.pl, olx.pl, sprzedajemy.pl, auto.pl.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie auta używanego?

Przede wszystkim należy uważnie studiować ogłoszenia. Na podstawie opinii o sprzedającym i ilości zamieszczanych przez niego ogłoszeń możemy wyciągnąć wnioski.
Jeśli wiemy już jakie marki, roczniki, rodzaje samochodów nas interesują i znamy swoje preferencje dot. paliwa (diesel, benzyna, LPG, napęd elektryczny, hybryda), ważne jest sprawdzenie historii samochodu, faktur, dokumentacji i przebiegu pojazdu.
Koniecznie powinniśmy zażądać jazdy próbnej, podczas której możemy zwrócić uwagę na ogólny stan pojazdu, zawieszenie, działanie elektroniki i poszczególnych układów.
Oczywistą rzeczą jest sprawdzenie stanu lakieru, ewentualnych uszkodzeń, stanu ogumienia, foteli, tapicerki, kierownicy. Punktem obowiązkowym będzie zaglądnięcie pod pokrywę, sprawdzenie poziomu oleju, potencjalnych wycieków, a także wszelkiego rodzaju naklejek serwisowych.
Warto rozważyć przegląd przed zakupem w profesjonalnym serwisie. Usługa ta w zależności od modelu i rodzaju przeglądu wynosi zazwyczaj od stu do kilkuset złotych.

Redakcja