Jakie samochody najczęściej kupują Polacy? Jak kupić samochód i nie żałować.

Statystyki pokazują, że Polacy coraz chętniej kupują samochody używane.

Jakie samochody najczęściej kupują Polacy? Jak kupić samochód i nie żałować.

Nowe czy używane?

Pytanie stare jak świat, które pojawia się na liście każdego potencjalnego nabywcy. Statystyki pokazują, że Polacy coraz chętniej kupują samochody używane. Czym jest to spowodowane? Ciągle zmieniające się ograniczenia w stosunku do silników spalinowych, jak i nowe technologie (auta hybrydowe i elektryczne) znacznie podnoszą koszty produkcji, a to naturalnie wpływa na wzrost ich ceny rynkowej. W 2019 roku z tego powodu znacznie spadła ilość samochodów nabytych prosto z salonu, na rzecz rosnącej sprzedaży aut używanych. Dziś średnia cena zakupu pojazdu używanego to około 30 tyś złotych, co stanowi aż 50% wzrost w stosunku do lat poprzednich.

Zadbaj o bezpieczny zakup

Rynek samochodów produkowanych w fabrykach na terenie naszego kraju wciąż jest skromny, dlatego wielu decyduje się na zakup egzemplarza sprowadzanego z zagranicy. Niezależnie od kraju zakupu naszego przyszłego auta powinniśmy sumiennie ocenić jego pochodzenie. Niezbędne jest zapoznanie się z historią auta, jego prawdziwym przebiegiem czy ewentualną historią wypadkową. Cała procedura powinna zacząć się od sprawdzenia, czy sprzedający jest prawowitym właścicielem oferowanego egzemplarza, czyli w skrócie, czy auto nie jest kradzione. Na szczęście istnieją sprawdzone serwisy, które oferują atrakcyjną usługę sprawdzenia historii samochodu na podstawie jego numeru VIN. Portale te mają dostęp do bazy skradzionych pojazdów, a najbardziej popularne z nich to Carvertical, Autodna i Autobaza. Przykładowo raport CarVertical zawiera cenne informacje na temat przebiegu, konserwacji, historii wypadków i uszkodzeń a nawet informację, czy dany samochód używany był jako taksówka. Przeczytaj więcej.

Jeśli sprowadzać to skąd?

Decydując się na zakup samochodu z zagranicy należy zapoznać się z procedurą sprowadzania aut z poszczególnych krajów. Stały wzrost importu aut z klasy premium wygląda obiecująco, świadczy bowiem o poprawie sytuacji finansowej mieszkańców naszego kraju. Rośnie import samochodów marek takich jak Audi, Mercedes czy BMW. Natomiast najrzadziej kupowane poza granicami są pojazdy Saab i Kia oraz Mitsubishi. Uwzględniając tendencje rynkowe, ceny, wybór oraz możliwości transportu przedstawiamy najbardziej popularne wybory Polaków.

Nasi rodacy najczęściej importują auta z Niemiec, ich udział to nawet 40% importu samochodów. Powodów jest wiele, a jeden z nich to słynna Niemiecka dokładność, która przekłada się na sumienne oraz bardziej kosztowne serwisowanie aut w Autoryzowanych Stacjach Obsługi (ASO). Nasi zachodni sąsiedzi słyną również z wysokiej jakości dróg co przekłada się na utrzymanie stanu technicznego pojazdu na wysokim poziomie. Najchętniej sprowadzane stamtąd samochody to auta marek Volkswagen: 10,48 % oraz Audi: 10,24 %.

Szwajcaria

Szwajcaria jest krajem o powierzchni ponad 7 razy mniejszej niż Polska. Pokonywane po świetnych drogach dystanse są zatem stosunkowo niewielkie, co przekłada się na mniejszy przebieg oraz mniejsze zużycie samochodu w dniu jego sprzedaży. Szwajcaria jest krajem bardzo zamożnym, w związku z czym możemy trafić egzemplarze w bardzo dobrym stanie, które właściciele wymieniają po zaledwie kilku latach użytkowania. Niska eksploatacja, porządne serwisowanie i małe przebiegi przekładają się bezpośrednio na lepszą jakość samochodów używanych, ale też wyższą cenę.

Włochy

Mimo znacznej odległości geograficznej po samochody używane do Włoch wybiera się nadal wielu Polaków. Dzięki wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności włoskie auta charakteryzują się dużo mniejszą niż w Polsce korozją, ale za to intensywne słońce nie jest łaskawe dla mocno wyblakniętego po kilku latach lakieru. Produkcja aut na terenie Włoch jest również stosunkowo tania, co naturalnie przekłada się na niskie koszty sprzedaży na rynku wtórnym. Minusem staje się tutaj włoski styl jazdy, dynamiczny, chaotyczny i często nieostrożny, który może skutkować znacznym obniżeniem wartości estetycznej nadwozia samochodu.

Podsumowanie

Ilość kupowanych samochodów używanych rośnie z roku na rok, a rynek motoryzacyjny robi wszystko aby nadążyć za zmieniającymi się trendami. Jako konsument mamy coraz większy wybór, a otwarte granice oraz łatwość importu pozwalają nam na wybranie auta perfekcyjnie dopasowanego do naszych potrzeb.

Redakcja