We współczesnych autach występuje bardzo dużo różnych lampek ostrzegawczych. Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z tym za co odpowiadają, co ogranicza ryzyko pogubienia się w ich gąszczu. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia wygodnego oraz bezpiecznego poruszania się samochodem.
Podstawowe grupy kontrolek
Generalnie kontrolki w samochodzie można podzielić na trzy grupy, które różnią się między sobą kolorami:
– zielone,
– żółte,
– czerwone.
Zielone kontrolki odpowiadają w samochodzie za informacje. Nazywane inaczej kontrolkami informacyjnymi prezentują takie wiadomości, które wskazują na to, czy samochód działa sprawnie. Jednocześnie włączone zielone kontrolki wskazują, co w samochodzie jest w danym momencie włączone. Dotyczy to głównie świateł, gdzie zielone kontroli wskazują na włączone światła mijania, przednie światła przeciwmgielne, światła drogowe, światła pozycyjne czy tylne światła przeciwmgielne. Jednak informują one również o tym, że w samochodzie włączony jest między innymi system wspomagania parkowania, asystent pokonywania wzniesień.
Znaczenie żółtych kontrolek
Dla każdego kierowcy znacznie ważniejsze są żółte kontrolki, gdyż są one kontrolkami informacyjnymi i ostrzegawczymi. Wskazują zatem, że w samochodzie dochodzi do jakichś problemów i należy zachować ostrożność podczas jazdy. Jednocześnie ostrzegawcze funkcje kontrolek żółtych to również informowanie kierowcy o konieczność rozwiązania konkretnego problemu, który pojawił się w samochodzie. Gdy palą się żółte kontrolki w samochodzie oznaczać to może między innymi awarię świateł zewnętrznych, awarię świec żarowych silnika, awarię systemu wtrysku, awarię systemu stabilizacji toru jazdy. Do istotnych informacji zaliczają się również te związane z niskim poziomem ciśnienia w oponach, który należy uzupełnić na stacji paliw, czy jazdę na rezerwie paliwa, co wymaga zatankowania. Żółte kontrolki świecą się również w związku z wyłączoną poduszką po stronie pasażera, źle zamkniętym wlewem paliwa, uszkodzeniem skrzyni biegów czy oblodzoną nawierzchnią dróg. Jak widać kontrolki ostrzegawcze informują zarówno o awariach, ale również o tym, że w samochodzie powinno się dokonać naprawy czy tankowania. Takie informacje są bardzo ważne szczególnie podczas dłuższych podróży samochodem, gdzie różne usterki mogą wpływać nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo poruszania się po drodze.
Generalnie żółte kontrolki można podzielić na takie, które jedynie informują o stanie samochodu, do których zaliczyć można kontrolkę informacji o włączonych światłach przeciwmgielnych czy ogrzewaniu tylnej szyby. Natomiast drugi typ żółtych kontrolek to takie, które wskazują na znacznie poważniejszy stan, w którym znajduje się samochód. Kontrolki wskazujące na błędy w działaniu samochodu to między innymi ta odpowiedzialna za informację o awarii silnika. Obejmuje to informacje o awarii w układzie elektronicznym sterowania silnikiem czy systemie wtrysku. Po zaświeceniu się takich kontrolek zdecydowanie warto udać się do serwisu, gdyż błąd może nie zniknąć samoistnie, a jego występowanie może być groźne.
Czerwone kontrolki nakazujące zatrzymanie się
O ile kontynuowanie jazdy przy żółtych kontrolkach jest możliwe szczególnie, gdy poruszamy się na krótkich trasach, o tyle czerwone kontrolki w samochodzie oznaczają nakaz zatrzymania się. Czerwone kontrolki to kontrolki ostrzegawcze. Oczywiście zdarza się, że taka kontrolka pojawi się przy zaciągniętym hamulcu ręcznym, gdzie nie jest to poważny problem. Jednak już przy informacji o niskim ciśnieniu oleju silnikowego czy wysokiej temperaturze płynu chłodzącego powinno się zatrzymać samochód. Nawet jazda do najbliższej stacji benzynowej czy warsztatu będzie wiązać się z ryzykiem. Czerwone kontrolki wskazują, także na niezamknięte drzwi czy klapy bagażnika, co oczywiście pozwala kierowcy na ich zamknięcie w celu bezpiecznej jazdy. Do największych problemów, na które wskazują czerwone kontrolki, można zaliczyć awarię układu wspomagania kierownicy, awarię sytemu ABS, awarię układu elektroniki.
Partner wpisu Szukamlapka.pl