Diesel czy benzyna – co wybrać?

W obecnych czasach samochody mogą być zasilane bardzo zróżnicowanym paliwem. Może to być albo benzyna albo diesel. Oba rozwiązania z całą pewnością mają swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać.

Cena zakupu

Z całą pewnością wiele osób zastanawia się, co będzie lepszym rozwiązaniem: diesel czy benzyna. Wśród głównych różnic wśród tych dwóch rodzajów pojazdów można wyszczególnić przede wszystkim ich cenę. Jest ona inna zarówno w przypadku zakupu nowego samochodu, jak i używanego. Na pewno cena nowego samochodu z silnikiem diesla jest wyższa niż nowego samochodu, który jest wyposażony w silnik benzynowy. Dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu pojazdu i uwzględnić posiadane przez siebie środki finansowe. Natomiast w przypadku samochodów używanych cena jest bardzo zróżnicowana i zależna od wielu czynników, wśród których można wymienić przede wszystkim popularność danego rodzaju silnika. Im młodszy samochód, tym bardziej będzie wyczuwalna różnica w kwocie.

Zobacz też, jaki akumulator do diesla wybrać

Zużycie paliwa

W samochodach z silnikami diesla oraz w autach z silnikami benzynowymi można również zauważyć zróżnicowane zużycie paliwa. Samochód z silnikiem diesla spala stosunkowo mniejszą ilość paliwa, dlatego jest chętnie wybierany przez wiele osób. Tego rodzaju paliwo jest również tańsze od benzyny, więc za ten sam koszt można przejechać więcej kilometrów. Niższa cena diesla w pewien sposób rekompensuje wyższą kwotę, która została poniesiona na zakup tego rodzaju samochodu. Silnik diesla ma wyższą sprawność cieplną, co sprawia, że podczas pracy może zużywać mniejsze ilości paliwa. Dlatego warto się zastanowić na jego wyborem. Diesel również bardzo dobrze sprawdzi się podczas jazdy za miastem, ponieważ można z powodzeniem go wykorzystywać na dłuższe trasy. Natomiast benzyna będzie dobrym wyborem do jazdy po mieście.

Koszty serwisowania

Również koszty serwisowania są bardzo zróżnicowane w samochodach z silnikiem diesla i benzynowych. Silniki benzynowe charakteryzują się niższymi kosztami serwisowania. Są one o wiele niższe niż serwisowanie silników diesla. Silniki benzynowe mają dużo prostszą budowę niż silniki diesla, jednak koszty serwisowania są również zależne od innych czynników. Im starszy jest samochód, tym częściej trzeba będzie go serwisować. Dlatego należy w odpowiedni sposób przemyśleć decyzję związaną z zakupem konkretnego modelu pod względem środków finansowych, które trzeba będzie w niego zainwestować ze względu na naprawy.

Codzienne użytkowanie

Różnice pomiędzy silnikiem diesla, a benzynowym są również widoczne podczas codziennego użytkowania. Przede wszystkim silnik benzynowy w dużo szybszy sposób się ogrzewa, co wpływa na wiele czynników. Dlatego to najczęściej silniki diesla mają problemy z odpaleniem w trakcie zimy. Samochody z silnikiem diesla są również cięższe od samochodów z silnikiem benzynowym. A lżejsze pojazdy z całą pewnością dużo łatwiej się prowadzi niż te cięższe. Dodatkowo w dieslu można również rzadziej zmieniać biegi, co dla wielu osób jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Z całą pewnością oba silniki mają swoje wady i zalety podczas codziennego użytkowania, dlatego warto je poznać przed dokonaniem ostatecznej decyzji.

Jak wybrać samochód?

Wybór odpowiedniego rodzaju silnika w samochodzie nie jest prostą decyzją, ponieważ oba rozwiązania mają swoje korzyści. Samochody z silnikami benzynowymi są tańsze w zakupie oraz eksploatacji. Mają również stosunkowo wysoką kulturę jazdy, która w silnikach diesla jest mniejsza. Jednak paliwo do pojazdów z silnikiem benzynowym jest droższe niż do silników diesla. Z całą pewnością można stwierdzić, że sama jazda samochodem z silnikiem diesla jest tańsza i przeznacza się na nią mniejsze kwoty. Dlatego wybór odpowiedniego modelu samochodu powinien być dokonany przede wszystkim indywidualnie, z uwzględnieniem wszystkich najważniejszych parametrów. Bardzo istotna jest również jazda próbna oraz sprawdzenie jak sprawuje się wybrany przez nas samochód podczas jazdy na drodze. Dzięki temu będzie można ocenić sposób jego funkcjonowania.

Dowiedz się, jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach i w dłuższe trasy

Redakcja