Amortyzatory mają za zadanie zapewnić tłumienie oraz absorbowanie drgań podczas jazdy, które mogą pojawiać się, gdy pokonywane są nierówności. Pozwala to sprawić, że koła samochodu będą odpowiednio przylegały do powierzchni, a samochód nie będzie się bujał.
Zużywanie się amortyzatorów
Użytkowanie samochodu przekłada się na zużywanie się amortyzatorów. Im intensywniej, regularniej używany jest samochód, tym znacznie większe zużywanie się amortyzatorów. Oczywiście wiele zależy również od tego, po jakim terenie poruszamy się pojazdem. Zużyte amortyzatory będą prowadzić do:
– bujania samochodem na nierównościach,
– nierównego zużywania opon,
– odbijania się zawieszenia od wertepów.
Znając zadanie amortyzatorów w samochodzie wiadomo, że gdy są w złym stanie mogą bardzo negatywnie wpływać na bezpieczeństwo poruszania się samochodem. Jednocześnie problemem ze zużywaniem się amortyzatorów jest to, że niewłaściwe zachowanie narasta. Kierowca może się przyzwyczajać do tego, że amortyzatory nie działają już tak jak w nowym samochodzie. Przekłada się to na stopniowe przyzwyczajania się do coraz gorszego prowadzenia samochodu.
Jeśli chce się ocenić, czy amortyzatory nie są w nadmiernie złym stanie konieczne jest kontrolowanie ich zachowania choćby podczas hamowania. Gdy nawet podczas lekkiego hamowania włącza się ABS czy też w zakrętach słychać pisk opon wówczas są to symptomy, że amortyzatory przestają właściwe działać. Do takich objawów zaliczyć można również stukanie podczas pokonywania nierówności czy trzaski przy skręcaniu. Wówczas w amortyzatorach zużyte są mocowania. W okresie zimowym może dochodzić do sytuacji, gdy do środka poprzez niesprawne uszczelniacze dostała się woda, która zamarzła na mrozie, co przekłada się na wrażenie twardego zawieszenia.
Do czego może prowadzić zużycie amortyzatorów?
Nie można zapominać, że zużycie się amortyzatorów, zwłaszcza nadmierne, może być bardzo groźne podczas jazdy. Szczególnie przy poruszaniu się po trudniejszym terenie samochód może zachowywać się nienaturalnie, co znacznie utrudniać będzie kierowcy jego kontrolowanie. Samochód, który ma niewłaściwie działające amortyzatory jest w stanie między innymi odbijać się od podłoża. W tym względzie to właśnie amortyzatory odpowiadają za przyczepność pojazdu. Jednocześnie poruszanie się na nierównościach sprawia, że koła podskakują i odbijają się od nawierzchni. Oczywiście skala takiego zachowania samochodu zależy bezpośrednio od tego jak bardzo zużyte są amortyzatory. Samochodem, który ma zużyte amortyzatory znacznie trudniej jest skręcić, a droga hamowania znacznie się wydłuża. Ważne jest z tego powodu uważne kontrolowanie symptomów tego, że amortyzatory zaczynają się zużywać. Pozwala to unikać tworzenia zagrożenia na drodze. Gdy amortyzatory są mocno zużyte znacznie łatwiej o kolizję. Jednak najgorsze jest spowodowanie groźnego wypadku, choćby z powodu niewłaściwej drogi hamowania.
Co ciekawe, znacznie łatwiej wyłapać usterki amortyzatorów w starszych samochodach, które przechodzą przeglądy diagnostyczne w stacjach diagnostycznych. Jednak również posiadacze nowych pojazdów powinni brać pod uwagę, że amortyzatory mogą ulegać stopniowemu zużywaniu się. Szczególnie w przypadku, gdy samochód wykorzystywany jest do jazdy za granicę, częstej jazdy – po kraju zużycie amortyzatorów będzie następowało szybciej. Gorsza nawierzchnia na drodze, które częściej występuje poza miastami, sprzyja uszkodzeniom amortyzatorów. Dobrze jest z tego powodu, gdy zauważy się niewłaściwe zachowanie samochodu podczas jazdy, które może wskazywać na zużycie amortyzatorów dokonać sprawdzenia ich stanu na stanowisku pomiarowym. Nie jest to drogie, gdyż kosztuje jedynie kilkadziesiąt złotych. Natomiast jest to zdecydowanie opłacalna inwestycja, gdyż jeżdżąc ze zużytymi amortyzatorami ryzykujemy zarówno wypadek, jak też dodatkowe koszty. Przy niewłaściwie działających amortyzatorach znacznie szybciej może dochodzić do zużywania się ogumienia. Częsta konieczność wymiany ogumienia to oczywiście konieczność wydawania dodatkowych pieniędzy.