Naprawa turbosprężarki w samochodzie

Samochody wyposażone w silniki z turbodoładowaniem mają z pewnością całą masę zalet, wśród których jako pierwszą i najważniejszą można wymienić znaczne poprawienie osiągów auta. Auto jest w stanie rozwinąć większą prędkość i szybciej przyśpieszać po osiągnięciu wymaganych obrotów. Ma to zwłaszcza znaczenie podczas dłuższych podróży autostradą, kiedy prędkość, z jaką się poruszamy i przyśpieszenie (na przykład podczas wyprzedzania ciężarówki) mają ogromne znaczenie.

Czym jest turbosprężarka?


Turbosprężarka jako technologia używana do polepszenia osiągów silników (spalinowych, ale także i tych parowych) pojawiła się stosunkowo wcześnie, bo jej wynalezienie datuje się na rok 1905. Początkowo rozwiązanie to wykorzystywano w konstrukcji silników statków, dopiero późniejszy rozwój tej technologii pozwolił na zastosowanie jej w motoryzacji. Jako pierwsze z jej dobrodziejstw mogły korzystać samochody ciężarowe.


Zasada działania popularnego turbo także nie jest specjalnie skomplikowana i właściwie każdy interesujący się chociaż trochę samochodami wie przynajmniej z grubsza jak ten wynalazek działa.
W dużym uproszczeniu jest to system pompujący sprężone powietrze do komory spalania silnika przez co zwiększają się jego osiągi. Turbosprężarka jest w stanie podać więcej, koniecznego do spalania paliwa, powietrza niż dzieje się to tylko dzięki wykorzystaniu ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu można podać silnikowi więcej paliwa co poprawia jego moc i sprawia, że zasilana nim maszyna jest dużo sprawniejsza.


Turbodoładowany silnik to z pewnością znaczne ułatwienie, ale może powodować także i spore problemy zwłaszcza podczas usterki tego układu. Regeneracja turbo lub wymiana całego elementu może pochłonąć całkiem sporą część budżetu przeznaczonego na utrzymanie samochodu. Nie warto jednak zwlekać z naprawą i po wystąpieniu pierwszych objawów możliwej usterki turbosprężarki trzeba koniecznie udać się do mechanika w celu zdiagnozowania problemu.

Kiedy turbosprężarka źle działa?


Szczególnie niepokojące powinny być takie objawy jak odczuwalna utrata mocy samochodu czy dziwne świsty dochodzące spod maski w trakcie jazdy, a już zwłaszcza w czasie przyśpieszania.
Być może przyczyną takiego stanu rzeczy będą zupełnie inne czynniki, ale trzeba również brać pod uwagę uszkodzenie turbo, które w tym przypadku wymaga jak najszybszej naprawy.
Zaniedbanie usterki może w krótkim czasie doprowadzić do powstawania awarii innych elementów samochodu co w rezultacie może narazić nas na wiele wydatków, których łatwo dałoby się uniknąć w przypadku szybkiej reakcji.

Redakcja